Witaj ~gościu na portalu Chrzcimy.pl
Chrzcimy » Artykuły » Poradnik chrzestny » Dokumenty do Chrztu – niezbędnik
Autor artykułu: Redakcja
03/05/2010

Dokumenty do Chrztu – niezbędnik

dokumenty do chrztu | rodzice chrzestni

Sakrament Chrztu Świętego odbywający się w Kościele katolickim stanowi pierwszy, będący zarazem jednym z najważniejszych sakramentów, jakich człowiek może dostąpić w trakcie swojego życia.

Ten niezwykły moment stanowi bowiem swego rodzaju powtórne narodziny, będące jednocześnie wyrazem miłości Boga do swoich dzieci, a więc wszystkich wiernych Kościoła katolickiego. Należy zauważyć, iż przystąpienie naszego dziecka do sakramentu Chrztu wymagać będzie od nas nie lada przygotowania, zarówno tego duchowego jak i… administracyjnego.

Jakie powinniśmy zgromadzić dokumenty, które to będą stanowić nasz formalny niezbędnik w kwestii ochrzczenia dziecka? Kiedy i gdzie należy dostarczyć wspomniane dokumenty? Kto może zostać rodzicem chrzestnym naszego maleństwa?

Aby dziecko mogło przystąpić do sakramentu Chrztu Świętego konieczne będzie dostarczenie do kancelarii danego kościoła odpowiednich dokumentów, potrzebnych do spisania aktu chrztu. W pierwszej kolejności będą to:

• akt urodzenia dziecka,

• świadectwo zawarcia przez rodziców dziecka ślubu kościelnego

• informacja zawierająca szczegółowe dane rodziców chrzestnych, a więc: imię i nazwisko wybranych przez nas osób, wiek, wyznanie oraz aktualny adres zamieszkania.

Ponadto niezbędne będzie dostarczenie zaświadczenia wydawanego przez parafię zamieszkania rodzica chrzestnego, potwierdzającego, że dana osoba jest w stanie pełnić rolę matki lub też ojca chrzestnego.

Rodzice chrzestni

A kto, w praktyce, może zostać matką lub też ojcem chrzestnym naszego dziecka? Istnieje kilka warunków, bez których dana osoba nie może pełnić funkcji rodzica chrzestnego, nawet mimo najszczerszych chęci.

Pierwszym warunkiem jest mianowanie rodzica chrzestnego przez rodziców dziecka. W przypadku ich nieobecności, mianowanie następuje przez osobę pełniącą funkcję zastępczą czy funkcję opiekuna, a gdy taka możliwość również nie wchodzi w grę, wówczas obowiązek wyznaczenia rodziców chrzestnych spada na barki proboszcza bądź też szafarza Chrztu.

Kolejnym, niezbędnym elementem jest warunek ukończenia przez przyszłego rodzica chrzestnego wieku 16 lat. Ponadto, osoba ta musi być wyznania katolickiego, musi dostąpić sakramentu Komunii i Bierzmowania. Co więcej, przyszły rodzic chrzestny powinien prowadzić życie w pełni zgodne z przykazaniami oraz wiarą katolicką. Rodzic chrzestny musi być również wolny od jakiegokolwiek rodzaju kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej. Warto dodać, iż rodzicem chrzestnym nie może zostać ani matka, ani też ojciec maleństwa przystępującego do sakramentu Chrztu.

Skoro wiemy już jakie dokumenty należy przygotować, jak również jesteśmy świadomi warunków dotyczących przyszłych rodziców chrzestnych, warto zdawać sobie również sprawę z listy rzeczy, które będą nam niezbędne podczas przygotowań maleństwa do Chrztu. Chodzi przede wszystkim o odpowiednią białą szatkę oraz gromnicę.

Klaudia Kula


Urocze i eleganckie
ubranka do chrztu

Pełne uroku i niepowtarzalne zaproszenia na chrzest

Podobne tematycznie artykuły
20/12/2010

Chrzciny dziecka bez zgody rodziców?
Sakrament chrztu, przez wielu postrzegany jako kluczowy i podstawowy krok w życiu chrześcijanina, dla innych pozostaje bez znaczenia.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
21/07/2010

Akcesoria do chrztu
Chrzest to pierwsza ważna uroczystość w życiu naszego dziecka. Można ją podzielić na dwie części: samą ceremonię w kościele i odświętne spotkanie w gronie najbliższych osób.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
13/08/2012

Fotograf na chrzest - jak wybrać fotografa?
Chrzest to jeden z tych dni w życiu każdego człowieka, który z pewnością warto zapamiętać, a najlepszym sposobem na to są super zdjęcia, które będą pamiątką na całe życie.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

W jakim wieku zamierzasz ochrzcić swoje dziecko?


Oddanych głosów: 5877
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Formalności związane z Chrztem dziecka
Lista spraw, których trzeba dopilnować przed Chrztem
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na chrzciny oraz życzeń na Chrzest
Przebieg Mszy Świętej udzielenia sakramentu Chrztu
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na chrzciny