Witaj ~gościu na portalu Chrzcimy.pl
Chrzcimy » Artykuły » Poradnik chrzestny » Matka chrzestna, czyli druga mama
Autor artykułu: Redakcja
06/08/2010

Matka chrzestna, czyli druga mama

rodzice chrzestni

Często określana jako „druga mama”, matka chrzestna jest osobą, której zadaniem jest nie tylko wypełnienie określonych obowiązków w czasie ceremonii chrztu świętego.

Matkę chrzestną powinny łączyć z chrześniakiem/chrześnicą bardzo mocne więzy, zbliżone siłą do tych, które łączą dziecko z jego biologicznymi rodzicami.

Zgodnie z tradycją, matka chrzestna, oprócz prezentu, powinna zakupić również ubranko do chrztu dla dziecka. W niektórych kręgach przyjęte jest, że matka chrzestna powinna też upiec (kupić) tort na chrzciny. Zwyczaje te wywodzą się z dawnych czasów, kiedy to matkę chrzestną i dziecko łączyły bliskie więzy rodzinne. Obecnie nie jest to przestrzegane, również z tego powodu, że na matki chrzestne coraz częściej wybiera się kobiety spoza rodziny.

Obyczaje związane z rodzinnymi uroczystościami często mają charakter lokalny, właściwy dla danej społeczności, czasami związane są z rodzinną tradycją zapoczątkowaną jeszcze przez naszych pra pradziadków.

Prezent na chrzest to zwyczaj ogólnie przyjęty, nie ma jednak zasady co do jego materialnej wartości, ani funkcji, jaką powinien spełnić w życiu dziecka.

Zakup ubranka do chrztu dla dziecka przez matkę chrzestną warto skonsultować z rodzicami. Jakaż by to była niezręczna sytuacja, gdy rodzice kupiwszy dziecku coś, co im się spodobało, nagle zostali mile, aczkolwiek nieoczekiwanie zaskoczeni gestem matki chrzestnej, którego przecież nie wypadałoby im zignorować.

Zatem jeśli spotkał Ciebie zaszczyt zostania matką chrzestną, warto porozmawiać z rodzicami maleństwa i upewnić się, czy oby nie sprawimy im zawodu naszymi zamiarami. Najlepszym rozwiązaniem jest działanie w porozumieniu z rodzicami dziecka oraz jego najbliższymi krewnymi, również z tego względu, aby nie zdublować prezentu.

Jednak matka chrzestna to nie tylko prezenty, podarunki, upominki… to przede wszystkim przewodnik duchowy. Matka chrzestna powinna uczestniczyć w życiu dziecka nie tylko od święta, powinna służyć pomocą i wspierać małego człowieka, który wkracza w dorosły świat.

Magda Grodecka

Podobne tematycznie artykuły
21/07/2010

Akcesoria do chrztu
Chrzest to pierwsza ważna uroczystość w życiu naszego dziecka. Można ją podzielić na dwie części: samą ceremonię w kościele i odświętne spotkanie w gronie najbliższych osób.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
21/02/2011

Filmowanie na chrzcinach
Do organizacji imprez rodzinnych, takich jak chrzciny, wielu z nas coraz częściej zatrudnia profesjonalnego kamerzystę, by jak najlepiej oddał klimat i atmosferę tego szczególnego wydarzenia.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
09/06/2010

Rola rodziców chrzestnych
Bycie rodzicem chrzestnym to wielki zaszczyt i jednocześnie obowiązek. Wielu kandydatów na takich rodziców nie do końca zdaje sobie sprawę, jak wielka odpowiedzialność na nich spocznie.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

W jakim wieku zamierzasz ochrzcić swoje dziecko?


Oddanych głosów: 5851
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Formalności związane z Chrztem dziecka
Lista spraw, których trzeba dopilnować przed Chrztem
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na chrzciny oraz życzeń na Chrzest
Przebieg Mszy Świętej udzielenia sakramentu Chrztu
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na chrzciny