Witaj ~gościu na portalu Chrzcimy.pl
Chrzcimy » Artykuły » Poradnik chrzestny » Menu na chrzciny
Autor artykułu: Redakcja
06/07/2010

Menu na chrzciny

chrzciny | tort na chrzciny

Gdy wszelkie obowiązki zostaną dopełnione, a dziecko jest już szczęśliwie ochrzczone, nadchodzi czas, by atmosfera wydarzenia stała się bardziej swobodna.

Zapraszamy więc na obiad, by z bliskimi podzielić się wrażeniami, podziękować im za przybycie i za uświetnienie swoją obecnością tej jakże ważnej uroczystości. W miłej atmosferze, wiadomo, wszystko smakuje lepiej, ale gdzie się spotkać i co podać?

Niektórzy nie wyobrażają sobie tego typu imprez poza domem. Dla nich własne cztery ściany to najodpowiedniejszy „lokal” na chrzciny. Mają tu szczególnie na względzie dobre samopoczucie świeżo ochrzczonego malucha, który w domu ma swoje miejsce i poczucie bezpieczeństwa. Restauracja to przede wszystkim udogodnienie dla rodziców, z których zdejmuje się wiele obowiązków.

Cześć osób uważa, że lepiej własnoręcznie przygotować jedzenie, wiadomo, co się będzie jadło, jak będzie smakować. Uzależnione to jest również też od ilości osób, które chcemy zaprosić, oraz czy liczbie gości sprostają nasze warunki mieszkaniowe. Jest również opcja pośrednia – zorganizowanie spotkania w swoim domu (lub domu teściów, naszych rodziców) i zamówienie cateringu. Ale wybór należy do nas samych.

Czym możemy poczęstować naszych gości? Co podać na chrzciny? Niesłabnącą popularnością cieszy się nieśmiertelny polski zestaw: rosół, schabowy i ziemniaki z surówką – w sam raz na niedzielny obiad. Bez tego typu dań cześć „tradycjonalistów” nie wyobraża sobie ważniejszej rodzinnej uroczystości. Ale następuje również zwrot ku zdrowej lekkiej kuchni, zatem można połączyć tradycję ze zdrowiem. Daje to pole do popisu - aby polską kuchnię tak uatrakcyjnić i przygotować, by była bardziej lekkostrawna, ale ciągle tak samo smaczna. W ten sposób zaspokoić uda się różnorakie gusta.

Dla fanów nieco innej kuchni polecam zupy kremy – pożywne i dające poczucie sytości. Można je podawać na wiele sposobów – na ciepło, na zimno. Świetnie nadaje się do tego bukiet warzyw, co może zaowocować apetycznym kolorowym bufetem – np. krem z pomidorów i krem z zielonego groszku. Ciekawie podane nie tylko będą dobrze smakować, ale i cieszyć oko.

Same ziemniaki również można przygotować na różne sposoby. Prócz gotowanych, na naszym stole mogą się pojawić również talarki, frytki czy młode - podawane z posypką koperku i prażonych nasion słonecznika lub dyni. Prócz mięsa w różnych postaciach, może warto również sięgnąć po ryby, a oprócz śledzi np. łososia?

Do tego rewia dodatków. I tu mamy duże pole do popisu, zarówno jeśli chodzi o urozmaicanie ogólnie znanych smaków (np. sałatki jarzynowej), jak i misy kolorowych surówek z różnymi sosami (można podawać osobno, by goście sami mogli je skomponować).

A co na deser, który stanie się podsumowaniem tej uczty? Gdy mamy dostęp do owoców sezonowych – może warto pokusić się o biszkopt z ich wykorzystaniem? I oczywiście tort  na chrzest – czekoladowy, śmietankowy czy może inny – taki jak wolimy.

Na chwilę wytchnienia przy słodkościach niezastąpiona będzie kawa. Jeśli rodzice wyrażą taką chęć i wolę, może się pojawić alkohol, ale preferowany jest raczej w symbolicznych ilościach – lampka szampana lub kieliszek wina. Gdy okaże się, że przygotowaliśmy za dużo jedzenia, zawsze można w nie zaopatrzyć najbliższych po zakończeniu imprezy. Miłego ucztowania!

Celina Fit

Podobne tematycznie artykuły
02/06/2010

Właściwy wybór imienia do Chrztu
Tylko czasami mamy jasną sytuację, w której wiadomo, że jak urodzi się chłopiec - będzie nosił imię Marcin, a jak dziewczynka – będzie to Karolina.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
03/05/2010

Wybór rodziców chrzestnych: rodzina czy przyjaciele?
Można śmiało rzec, że narodziny dziecka to chyba najważniejsze wydarzenie w życiu każdej rodziny. Wszystko się zmienia, a co za tym idzie, pojawiają się liczne nowe obowiązki.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
09/12/2010

Zdjęcia z dnia chrztu
Niezwykle popularne ostatnimi czasy reportaże z dnia ślubu wkraczają wielkimi krokami w inne ceremonie rodzinne i okolicznościowe.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

W jakim wieku zamierzasz ochrzcić swoje dziecko?


Oddanych głosów: 5741
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Formalności związane z Chrztem dziecka
Lista spraw, których trzeba dopilnować przed Chrztem
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na chrzciny oraz życzeń na Chrzest
Przebieg Mszy Świętej udzielenia sakramentu Chrztu
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na chrzciny