Witaj ~gościu na portalu Chrzcimy.pl
Chrzcimy » Artykuły » Poradnik chrzestny » Menu na chrzciny
Autor artykułu: Redakcja
06/07/2010

Menu na chrzciny

chrzciny | tort na chrzciny

Gdy wszelkie obowiązki zostaną dopełnione, a dziecko jest już szczęśliwie ochrzczone, nadchodzi czas, by atmosfera wydarzenia stała się bardziej swobodna.

Zapraszamy więc na obiad, by z bliskimi podzielić się wrażeniami, podziękować im za przybycie i za uświetnienie swoją obecnością tej jakże ważnej uroczystości. W miłej atmosferze, wiadomo, wszystko smakuje lepiej, ale gdzie się spotkać i co podać?

Niektórzy nie wyobrażają sobie tego typu imprez poza domem. Dla nich własne cztery ściany to najodpowiedniejszy „lokal” na chrzciny. Mają tu szczególnie na względzie dobre samopoczucie świeżo ochrzczonego malucha, który w domu ma swoje miejsce i poczucie bezpieczeństwa. Restauracja to przede wszystkim udogodnienie dla rodziców, z których zdejmuje się wiele obowiązków.

Cześć osób uważa, że lepiej własnoręcznie przygotować jedzenie, wiadomo, co się będzie jadło, jak będzie smakować. Uzależnione to jest również też od ilości osób, które chcemy zaprosić, oraz czy liczbie gości sprostają nasze warunki mieszkaniowe. Jest również opcja pośrednia – zorganizowanie spotkania w swoim domu (lub domu teściów, naszych rodziców) i zamówienie cateringu. Ale wybór należy do nas samych.

Czym możemy poczęstować naszych gości? Co podać na chrzciny? Niesłabnącą popularnością cieszy się nieśmiertelny polski zestaw: rosół, schabowy i ziemniaki z surówką – w sam raz na niedzielny obiad. Bez tego typu dań cześć „tradycjonalistów” nie wyobraża sobie ważniejszej rodzinnej uroczystości. Ale następuje również zwrot ku zdrowej lekkiej kuchni, zatem można połączyć tradycję ze zdrowiem. Daje to pole do popisu - aby polską kuchnię tak uatrakcyjnić i przygotować, by była bardziej lekkostrawna, ale ciągle tak samo smaczna. W ten sposób zaspokoić uda się różnorakie gusta.

Dla fanów nieco innej kuchni polecam zupy kremy – pożywne i dające poczucie sytości. Można je podawać na wiele sposobów – na ciepło, na zimno. Świetnie nadaje się do tego bukiet warzyw, co może zaowocować apetycznym kolorowym bufetem – np. krem z pomidorów i krem z zielonego groszku. Ciekawie podane nie tylko będą dobrze smakować, ale i cieszyć oko.

Same ziemniaki również można przygotować na różne sposoby. Prócz gotowanych, na naszym stole mogą się pojawić również talarki, frytki czy młode - podawane z posypką koperku i prażonych nasion słonecznika lub dyni. Prócz mięsa w różnych postaciach, może warto również sięgnąć po ryby, a oprócz śledzi np. łososia?

Do tego rewia dodatków. I tu mamy duże pole do popisu, zarówno jeśli chodzi o urozmaicanie ogólnie znanych smaków (np. sałatki jarzynowej), jak i misy kolorowych surówek z różnymi sosami (można podawać osobno, by goście sami mogli je skomponować).

A co na deser, który stanie się podsumowaniem tej uczty? Gdy mamy dostęp do owoców sezonowych – może warto pokusić się o biszkopt z ich wykorzystaniem? I oczywiście tort  na chrzest – czekoladowy, śmietankowy czy może inny – taki jak wolimy.

Na chwilę wytchnienia przy słodkościach niezastąpiona będzie kawa. Jeśli rodzice wyrażą taką chęć i wolę, może się pojawić alkohol, ale preferowany jest raczej w symbolicznych ilościach – lampka szampana lub kieliszek wina. Gdy okaże się, że przygotowaliśmy za dużo jedzenia, zawsze można w nie zaopatrzyć najbliższych po zakończeniu imprezy. Miłego ucztowania!

Celina Fit

Podobne tematycznie artykuły
10/08/2010

Catering na przyjęcie – z czym to się je?
Organizowaliście kiedyś imprezę domową kompletnie sami? Bez pomocy innych osób, bez pomysłów, bez inspiracji i nadziei, że cokolwiek z tego wyjdzie?

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
03/05/2010

Dokumenty do Chrztu – niezbędnik
Sakrament Chrztu Świętego odbywający się w Kościele katolickim stanowi pierwszy, będący zarazem jednym z najważniejszych sakramentów, jakich człowiek może dostąpić w trakcie swojego życia.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
06/07/2010

Chrzestni - drudzy rodzice
Wybór rodziców chrzestnych ma dzisiaj przede wszystkim znaczenie symboliczne – jest dowodem zaufania i sympatii, również swego rodzaju – wyróżnieniem czy honorem.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

W jakim wieku zamierzasz ochrzcić swoje dziecko?


Oddanych głosów: 5877
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Formalności związane z Chrztem dziecka
Lista spraw, których trzeba dopilnować przed Chrztem
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na chrzciny oraz życzeń na Chrzest
Przebieg Mszy Świętej udzielenia sakramentu Chrztu
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na chrzciny