Witaj ~gościu na portalu Chrzcimy.pl
Chrzcimy » Artykuły » Poradnik chrzestny » Obowiązki rodziców chrzestnych
Autor artykułu: Redakcja
29/06/2010

Obowiązki rodziców chrzestnych

rodzice chrzestni | chrzciny

Jeśli chcemy ochrzcić dziecko, powinniśmy wybrać mu rodziców chrzestnych, czyli ojca i matkę. Chrzestni są przedstawicielami „duchowej” rodziny dziecka, powinni trwać przy nim przez całe życie.

Reprezentują oni Kościół, w razie potrzeby mają wspierać rodziców w wychowaniu dziecka w wierze i zasadach moralności chrześcijańskiej. Składają oni podczas liturgii wyznanie wiary i dlatego na chrzestnych nie powinno się wybierać osób, które nie mogą szczerze złożyć tego wyznania. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

• jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

• ukończył 16 lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

• jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

• jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

• nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

Obowiązkiem ojca chrzestnego jest przyniesienie na nabożeństwo świecy chrzcielnej, matka chrzestna zaś przygotowuje symboliczną białą szatkę. Te symbole, służące zarazem jako pamiątka chrztu, chrzestni, przynoszą do kościoła na liturgię chrztu. W czasie ceremonii matka chrzestna nakłada dziecku białą szatę na znak oczyszczenia, obmycia z grzechu pierworodnego i narodzenia do nowego życia, a ojciec chrzestny zapala i podaje świecę – symbol światła Chrystusa.

Obrzęd chrztu wskazuje na szczególną odpowiedzialność, jaka przypada rodzicom chrzestnym, dlatego nie mogą to być osoby wyznające inną wiarę. Szafarz sakramentu stawia im pytanie: „Czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu ich obowiązku?” Odpowiadając „tak”, rodzice chrzestni podejmują zobowiązanie chrześcijańskie ochrzczonego dziecka. I oni przecież w jego imieniu wypowiadają wyznanie wiary, ale również jako przedstawiciele wspólnoty Kościoła. Są więc czymś więcej niż tylko świadkami aktu chrztu. Czymś wysoce nieodpowiedzialnym byłby wybór na ojca chrzestnego kogoś tylko dlatego, że jest on zamożny. Najważniejszym kryterium wyboru rodziców chrzestnych powinno być bowiem ich zaangażowanie w życie kościelne.

Wiele osób myśli, że rola rodziców chrzestnych polega na zastępowaniu i wyręczaniu rodziców naturalnych. Jest to błędne myślenie. Rodzice chrzestni powinni wspierać rodziców biologicznych i wychowujących chrześniaka w sytuacjach szczególnie trudnych, kiedy to rodzice poczują się osamotnieni, a może i bezradni. Powinniśmy zatem na rodziców chrzestnych wybierać takie osoby, które mogą dawać przykład waszemu dziecku sposobem życia, uszanowaniem praw moralnych i godną postawą życiową.

Jeśli zatem zostałeś wybrany na ojca chrzestnego lub matkę chrzestną powinieneś być w jak najczęstszym kontakcie z chrześniakiem, tak, by powstała pomiędzy wami bliska więź. By młody człowiek odczuwał, że nie tylko może liczyć na materialne wsparcie w trudnych sytuacjach, ale również może liczyć na modlitwę, rozmowę, akceptację.

Daria Kwiatkowska


Urocze i eleganckie
ubranka do chrztu

Pełne uroku i niepowtarzalne zaproszenia na chrzest

Podobne tematycznie artykuły
03/05/2010

Wybór rodziców chrzestnych: rodzina czy przyjaciele?
Można śmiało rzec, że narodziny dziecka to chyba najważniejsze wydarzenie w życiu każdej rodziny. Wszystko się zmienia, a co za tym idzie, pojawiają się liczne nowe obowiązki.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
18/05/2010

Idealne przyjęcie z okazji chrztu
Chrzest to piękna i ważna uroczystość w życiu każdej rodziny – dziecko, najczęściej najmłodszy członek rodziny, zostaje poprzez sakrament Chrztu przyjęte do wspólnoty rodziny katolickiej.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (1)
28/03/2011

Przygotowujemy chrzciny
Organizacja chrzcin nowonarodzonego maleństwa to nie lada wydarzenie w życiu całej rodziny. Jego organizacja może przerażać świeżo upieczonych rodziców.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

W jakim wieku zamierzasz ochrzcić swoje dziecko?


Oddanych głosów: 5895
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Formalności związane z Chrztem dziecka
Lista spraw, których trzeba dopilnować przed Chrztem
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na chrzciny oraz życzeń na Chrzest
Przebieg Mszy Świętej udzielenia sakramentu Chrztu
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na chrzciny