Witaj ~gościu na portalu Chrzcimy.pl
Chrzcimy » Artykuły » Obyczaje i tradycje » Świeca - nieodłączny atrybut Chrztu
Autor artykułu: Redakcja
03/05/2010

Świeca - nieodłączny atrybut Chrztu

świece do chrztu | pamiątka chrztu

Ogień to symbol życia, pamięci i odrodzenia. Świeca, która zostaje zapalona podczas Chrztu Świętego symbolizuje wiarę i życie duchowe.

Po zapaleniu świecy chrzcielnej (trzymają ją chrzestni) od Paschału kapłan zawsze wypowiada słowa: „Podtrzymywanie tego światła powierza się Wam, rodzice i chrzestni, aby Wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze, jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem ze wszystkimi Świętymi w Niebie”. Właśnie te słowa wygłoszone przez kapłana potwierdzają po raz kolejny, że za tego małego człowieka, który poprzez Chrzest wchodzi do wspólnoty katolickiej, odpowiedzialni są rodzice i chrzestni, że to oni mają obowiązek wprowadzenia go w trudne prawdy wiary.

Światło ma różne wymiary duchowe – z jednej strony jest to symbol oświecenia, ponieważ podczas Chrztu dziecko uzyskuje dostęp do wiary, do Chrystusa, który jest światłością. W zasadzie świeca, którą otrzymuje dziecko podczas Chrztu powinna mu towarzyszyć przez całe życie. Niestety, w wielu rodzinach tradycja ta nie jest podtrzymywana i na Pierwszą Komunię Świętą najczęściej kupowana jest nowa świeca. Świeca do chrztu to symbol przemiany malca w dziecko światłości, dlatego tak ważne jest zachowanie jej na dalsze etapy życia. Gdy dziecko będzie odpowiednio duże i świadome, warto opowiedzieć mu o symbolice ognia i światła.

Na co warto zwrócić uwagę, gdy kupujemy świecę chrzcielną? Otóż powinna być dosyć gruba, wykonana z mieszanki parafiny i wosku lub z samego wosku. Warto sprawdzić, czy knot jest odpowiednio masywny – zbyt cienki może gasnąć podczas uroczystości. Świece do Chrztu zazwyczaj są zdobione – ale należy uważać, by tych ozdób nie było zbyt dużo, oraz by nie ulegały z czasem zniszczeniu. Sztuczne kwiatki na pewno po kilku latach odpadną, lepiej więc wybrać świecę z delikatnymi ozdobami, tak by po kilku latach dziecko śmiało niosło ją do Pierwszej Komunii Świętej.

Pamiętać należy, że światło i ogień wykorzystywane jako symbol wiary, często pomagają nam w życiu w trudnych sytuacjach. Świeca chrzcielna ma przypominać o naszym duchowym oświeceniu – jeśli rodzice i chrzestni dołożą starań, to świeca chrzcielna będzie dla nas ważnym darem i pamiątką wstąpienia do wspólnoty kościelnej.

Świeca chrzcielna powinna przypominać i symbolizować życie, męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Musimy pamiętać, że wiara przemawia do nas często językiem symboli, co pozwala nam w trudnych chwilach znaleźć w sobie siłę do pokonywania trudności w imię Chrystusa i z Chrystusem.

Podobne tematycznie artykuły
27/05/2010

Z Dublina na chrzest
Joanna i Marcin Masiarkowie, by ochrzcić w Wielkanoc swoją córeczkę Julię, przyjechali do Łodzi z Dublina, gdzie mieszkają od 4,5 roku.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
29/06/2010

Świadkowie Jehowy a chrzest święty
Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy znany pod krótszą nazwą jako Świadkowie Jehowi stoi w opozycji wobec chrzczenia małych dzieci.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
26/09/2013

Chrzest i przesądy
Czy w XXI wieku ktoś jeszcze wierzy w takie głupstwa jak przesądy? Zdawać by się mogło, że człowiek w coraz większym stopniu zaczyna panować nad światem.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

W jakim wieku zamierzasz ochrzcić swoje dziecko?


Oddanych głosów: 5785
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Formalności związane z Chrztem dziecka
Lista spraw, których trzeba dopilnować przed Chrztem
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na chrzciny oraz życzeń na Chrzest
Przebieg Mszy Świętej udzielenia sakramentu Chrztu
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na chrzciny