Witaj ~gościu na portalu Chrzcimy.pl
Chrzcimy » Artykuły » Obyczaje i tradycje » Symbolika białej szatki
Autor artykułu: Redakcja
10/06/2010

Symbolika białej szatki

ubranka do chrztu | chrzciny

Może być koronkowa, albo zupełnie prosta, pozbawiona ozdób. Przede wszystkim powinna być biała. To właśnie tę szatkę nakładamy dziecku podczas liturgii chrzcielnej.

Obrzędowi założenia białej szatki towarzyszą słowa modlitwy, które wyjaśniają jego znaczenie: „Tomaszu, stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne”.

Na początku chrześcijaństwa chrzest święty wyglądał zdecydowanie inaczej. Osoby nowo ochrzczone ubierano w długie białe szaty, w których chodzili przez cały tydzień. Biała szata chrzcielna była faktycznym ubraniem ochrzczonych, którzy przychodzili w tych szatach codziennie, aby słuchać katechez głoszonych zwykle przez biskupa i dowiadywali się o znaczeniu chrztu świętego, bierzmowania i Eucharystii. Możemy się domyślać, że w czasach starożytnego chrześcijaństwa do sakramentu chrztu świętego przystępowali już dorośli ludzie. Z biegiem zaś lat zaczęto chrzcić małe dzieci.

Biała szatka, choć dla jednych może być jedynie białym kawałkiem tkaniny, niesie ze sobą podwójną symbolikę. Najpierw trzeba zwrócić uwagę na sam fakt założenia szaty. W symbolice biblijnej szata oznacza błogosławieństwo. Obok pożywienia i dachu nad głową ubranie jest nieodzownym warunkiem ludzkiego życia. W stworzonym i uporządkowanym przez Boga świecie, szata jawi się jako znak osoby ludzkiej w jej tożsamości i odrębności. Zobaczmy co się stało, gdy człowiek okazał nieposłuszeństwo wobec Boga przebywając jeszcze w raju – człowiek odkrył, że jest nagi i bezbronny. Nagość symbolizuje stan człowieka grzesznego, który potrzebuje odkupienia i zbawienia. Nagość stała się znakiem przekleństwa. Upadły człowiek potrzebował „nowej szaty”, aby wrócić do życia w jedności i harmonii z Bogiem. Dzięki Chrystusowi ludzkość pozbyła się swojej „nagości” jako symbolu przekleństwa. Założenie szaty chrzcielnej jest symbolem „przyobleczenia się” w Jezusa Chrystusa czyli całkowitego zjednoczenia się z Nim.

Kolejna kwestia - to kolor. Szata chrzcielna musi być koloru białego. Jej kolor wskazuje na to, jakie powinno być to nowe życie człowieka ochrzczonego. W tradycji chrześcijańskiej biel jest kolorem światła i życia. Oznacza także świąteczną radość, podziw, triumf oraz czystość i niewinność. W bieli przedstawiane są osoby, które towarzyszą chwale Bożej, istoty niebiańskie i wszyscy święci, którzy zostali oczyszczeni i odkupieni przez Jezusa Chrystusa. Biel jest kolorem świętości czyli życia w chwale Bożej. Na podobieństwo przemienionego Chrystusa wszyscy święci jawią się jako istoty przemienione, oczyszczone i przyobleczone w biel. Ta biel jest darem pochodzącym od samego Boga, który oczyszcza człowieka z grzechów i wybiela „szatę” jego codziennego życia.

Zakładając zatem białą szatę na dziecko lub osobę dorosłą podczas liturgii chrzcielnej pamiętajmy, że uczestniczymy w mistycznym momencie, oto bowiem żegnamy się z człowiekiem naznaczonym grzechem a witamy chrześcijanina, który pozbawiony został grzechu pierworodnego i może kroczyć śladem Chrystusa.

Przygotowując się do chrztu świętego, w roli rodzica, mającego ochrzcić swą pociechę, zwróćmy uwagę, by biała szata była nowa, nieużywana, szata ta bowiem powinna być przeznaczana jedynie dla tej konkretnej osoby przystępującej do sakramentu. Nie może to być zwykła chusteczka.

Daria Kwiatkowska

Podobne tematycznie artykuły
16/03/2011

Chrzest – decyzja dziecka czy rodziców?
Urodziło nam się dziecko. Oprócz planów na przyszłość, dotyczących malca, jakie snujemy już będąc w ciąży, pojawiają się w nas także pytania o chrzest.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
07/06/2010

Rola rodziców chrzestnych w sakramencie Chrztu Świętego i w życiu dziecka
Współcześnie rola rodziców chrzestnych sprowadza się przeważnie do uczestnictwa w ważnych dla dziecka uroczystościach i obdarowywania chrześniaka prezentami.

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
17/05/2010

Jeśli nie chcesz mojej zguby, piękne imię daj mi, luby
Chrzciny to nie tylko okazja do przeżyć religijnych i spotkań rodzinnych. To również, przynajmniej dla niektórych, wyzwanie – jakie imię wybrać dla dziecka?!

Czytaj dalej » Sprawdź komentarze (0)
blog comments powered by Disqus
Galeria
Wyszukiwarka
Ankieta

W jakim wieku zamierzasz ochrzcić swoje dziecko?


Oddanych głosów: 5876
Zapisz się i otrzymuj podsumowanie tygodnia!
Polecamy
Formalności związane z Chrztem dziecka
Lista spraw, których trzeba dopilnować przed Chrztem
Bogaty zbiór tekstów do zaproszeń na chrzciny oraz życzeń na Chrzest
Przebieg Mszy Świętej udzielenia sakramentu Chrztu
Wyjątkowe ręcznie robione zaproszenia na chrzciny